1. ročník otevřeného mistrovství Moravskoslezského kraje v orbě

V sobotu 8. září 2018 se na pozemcích Školního statku v Opavě uskutečnilo 1. otevřené mistrovství Moravskoslezského kraje v orbě. Společnost pro orbu zaštítěná Ministerstvem zemědělství České republiky tuto soutěž na krajské a celostátní úrovni organizuje již 40 let. Vítězové celostátních kol pak postupují na Mistrovství Evropy a Mistrovství světa. Mistrovství svět se v příštím roce uskuteční v Minnesotě v USA.

1. otevřeného mistrovství Moravskoslezského kraje se organizačně ujala Masarykova střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola v Opavě spolu se Školním statkem v Opavě a připravili dle zástupců Společnosti pro orbu jedno z nejpodařenějších krajských mistrovství v historii. V krásném počasí babího léta se soutěže ve 3 kategoriích zúčastnilo celkem 12 oráčů z celého kraje, kteří se svými traktory a pluhy do Opavy zavítali. Součástí akce byla přehlídky zemědělské mechanizace  6 významných prodejců zemědělské techniky. Generálním partnerem akce pak byla firma Opall Agri, která je z našeho regionu a patří k nejvýznamnějším tuzemským výrobcům zemědělské techniky. Akci doprovodilo také vystoupení jezdeckého oddílu školy na koních.

V kategorii  klasických jednostranných pluhů zvítězili shodným součtem bodů pan Josef  Mališ z firmy KHM servis s.r.o. Šenov a jeho synovec Martin Mališ jedoucí s pluhem a pod hlavičkou  SOŠ Frýdek Místek.

V kategorii víceradličných otočných pluhů se stal vítězem pan Josef Urbisch z Kravař reprezentující Agroservis  Hlučín. Ve svých 79 letech prokázal letité zkušenosti a dovednosti. Zástupce domácího Školního statku v Opavě Vladan Suski předvedl velmi dobrý výkon a  bez speciální přípravy  a skončil na 3. místě.

V kategorii juniorů obsadili stupně vítězů pan Robin Malohlava z farmy Chlebičov a zástupci pořádající Masarykovy střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy v Opavě Jindřich Šášek a Pavel Tengler.

Speciální cenu náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje pak získala jediná žena mezi startujícími Petra Grygarová, rovněž  z pořádající školy. Akce se uskutečnila pod záštitou krajského úřadu Moravskoslezského kraje a osobní návštěvou, hodnotnými cenami i speciální cenou náměstka hejtmana akci obohatil pan ing. Jaroslav Kania.

Akci navštívilo asi 300 diváků z řad odborné i laické veřejnosti a měla natolik kladné ohlasy, že Společnost pro orbu zvažuje pověřit pořádáním Mistrovství Evropy v roce 2020 právě opavskou zemědělskou školu. To by bylo mimořádné ocenění nejen pro školu, ale také pro město Opavu a Moravskoslezský kraj a možnost vidět dovednosti nejlepších oráčů z Evropy v našem regionu.

Výsledky