Jezdecký oddíl

 


 

Jezdecký oddíl školy nabízí všem mladým milovníkům koní dostatečný prostor k získávání nových jezdeckých či chovatelských zkušeností.

K nádherným prostorům stáje patří také neméně atraktivní pískové kolbiště, kruhové zastřešené šapitó a prostorné výběhy. Stáj je spojena s areálem drobnochovu, který slouží žákům a studentům Masarykovy střední zemědělské školy a Vyšší odborné školy v Opavě k nabytí praktických dovedností v chovu ovcí, koz, králíků a drůbeže. Členové jezdeckého oddílu tedy mají možnost prohlídnout si také  i jiná hospodářská zvířata.

Ve stáji stojí šest koní, různých věků, plemen a charakterů. Podle množství zkušeností je danému členovi přidělen určitý kůň. Pro začátečníky je například vhodná již starší teplokrevná kobyla Elba ,nebo Dona na kterých mnozí zažívali své první cvalové skoky. Zkušenější či odvážnější jezdci určitě nepohrdnou  mladým teplokrevným Oktanem. Ve stáji stojí také mladý nadaný Piere Cardin, dále Tremonti, který je ovšem v soukromém vlastnictví naší cvičitelky Jany Dvořákové a pro nejmenší jezdce je k dispozici krásná ponička Lavina.

Trénink jezdců a koní mají na starosti cvičitelé jezdectví. Aby si každý jezdec přišel na své, Školní statek zajišťuje spolupráci hned se třemi odlišně zaměřenými trenéry. Jana Stoklasová – cvičitelka a vedoucí střediska, Jana Dvořáková-cvičitelka drezurního ježdění a Sandra Orlíková- cvičitelka westernového ježdění. Zde jde vidět, že členové jezdeckého oddílu přijdou do kontaktu s více jezdeckými disciplínami a mohou takto zjistit, čemu by se chtěli v budoucnu věnovat.

Samozřejmostí je každodenní práce kolem koní – házení, čištění atd., udržování pořádku a dobrého jádra kolektivu.  Členům je samozřejmě k dispozici šatna, koupelna a WC.

V minulých letech Školní statek ve spolupráci s Masarykovou střední zemědělskou školou pořádal v tomto areálu hobby závody v parkurovém skákání a drezúře. Těchto závodů se zúčastnili téměř všichni členové jezdeckého oddílu.

Celý areál je jednou ročně přístupný široké veřejnosti a to po tři dny pod názvem Den mláďat. V tyto dny je areál předveden v plné kráse, návštěvníci se mohou zúčastnit velké řady atrakcí, soutěží pro děti, shlédnout výstavu mláďat, jezdecké představení, či si prostě přijít opéct buřta. Hojně navštívený Den mláďat nabídl také jízdu na ponících či jízdu v bryčce .